Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Odessa nerede sorusuna verilecek cevaba baktığımız da Odessa, Ukrayna’ya bağlı bir liman kentidir. Tam olarak, ülkenin güney batısında yer almaktadır. Bizim de kıyısında olduğumuz, Karadeniz’in bir liman kentidir. Bu liman kenti ayrıca Moldova ile de sınır komşusu bir şehir olarak dikkat çekmektedir.

Odessa nerede sorusunun ayrıntısına girersek; şehrin, güneyde yer alması ve Karadeniz’e kıyısı olmasından dolayı, iklim olarak Ukrayna’nın diğer şehirlerine göre daha ılıman bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Şehrin konumundan ötürü, tarih boyunca Karadeniz ticaretini kontrol etmek isteyen devletler tarafından alınmak istendiği görülmektedir. Bu bölgede yaşanan Savaşların büyük çoğunluğu, bu sebepten dolayı çıkmıştır.

Ukrayna nüfus olarak bir milyon küsur, bir nüfus miktarına sahiptir. Bu yönü ile Ukrayna’nın en kalabalık şehirlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Bu özelliği ile Karadeniz’e kıyısı olan şehirler içinde, Samsun’dan sonra en fazla insanın yaşadığı ikinci şehir konumundadır. Bu özellikleri ile Ukrayna ekonomisi içinde önemli bir yere sahiptir.

Sahip olduğu iklim şartlarından kaynaklı olarak, bu şehre özellikle yaz aylarının hâkim olduğu zamanlarda gidilmesi, daha isabetli bir karar olacaktır. Özellikle kış aylarının sert geçtiği bu şehirde son zamanlarda etkili kar yağışlarının görüldüğüne şahit olunmaktadır. Bu sebeple ulaşımın en iyi şekilde sağlanarak, gezinin en iyi şekilde yerine getirilmesi için yaz aylarının burada seçilmesi önemli bir konudur.

Odessa nerede hangi özelliklere sahip sorusunun cevabı olarak, sahip olduğu, hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile dikkatleri üzerine topladığını söylemek doğru olacaktır. Genellikle ulaşımının otobüslerle sağlandığı bu şehrin, sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerden bahsetmek gerekirse karşımıza şu sonuçlar çıkacaktır:

* Ukrayna’nın sahip olduğu en güzel yapılardan bir tanesi olan Devlet Opera Binası, mimari tasarımı ile Odessa’nın en etkileyici yapıları arasındadır. Özellikle mimari tasarım özellikleri ile Rönesans döneminin izlerini taşıyan yapı, sizlerin buraya geldiğiniz de ilk görmeniz gereken yerler arasında kabul edilebilir.

* Potemkin Merdivenleri de bu şehrin sembolü konumunda olan bir yapı olarak dikkat çekmektedir. 190 küsur basamağa sahip olan bu merdivenlerin, ilgi çekmesi içinde farklı mimari teknikler kullanarak optik illüzyon yaratması sağlanmıştır. Merdivenlerin her iki ucundan da kaşıya bakıldığın da merdivenin en alt basamaklarının görünmeyerek, direk açıldığı caddenin göründüğünü sizde fark edeceksiniz.

* Deribaovskaya Caddesi, Odessa’nın en renkli caddeleri arasında yer alan bu caddede özellikle cafeler, barlar gibi vakit geçirilecek alanlar bulunmaktadır. Sizler de dinlemek ve eğlenmek için bu cadde yer alan mekânlardan bir tanesine girebilirsiniz.

* Katakomb yer altı mağaraları, taş madenciliği için yaratılmış, İkinci Dünya Savaşı sırasında da Sovyet askerleri tarafından sığınak ve cephaneleri saklamak için kullanılmış olan bir yer altı mağara sistemidir. Bu mağara sisteminin en ilginç yanı çok uzun tünellere sahip olunması ve kaybolmanın çok kolay olmasıdır.

* Arcadia Plajı, özellikle yaz aylarında turizm sezonun açılması ile Odessa’nın en kalabalık ve en hareketli bölgesi olarak kabul edilmektedir. Özellikle yazın giderseniz, buraya uğramadan dönmemelisiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.