Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

 

Odessa Nerededir?

 

Avrupa’nın en önemli liman kentlerinden biri sayılan Odessa, Ukrayna’nın güneyine düşen, Karadeniz kıyısında yer alan, tarihi bir şehirdir. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde gökyüzünü bütün açıklığıyla görebileceğiniz, muazzam ağaçları ve yeşiliyle adeta bir park şehri olan Odessa, büyük ve düzgün kumsallarıyla Ukrayna’nın en gözde tatil bölgelerinin başında gelmektedir. Karadeniz’in en güzel liman şehirlerinden olan bu kent, Avrupa’nın birçok ülkesinden her tatil sezonunda sayısız turisti konuk etmektedir.

 

Sizde tatilinizi yeşilin maviyle buluştuğu bir şehirde geçirmek istemez misiniz? Cevabınız “Evet” ise, Odessa tatil seçeneğini göz önünde bulundurmalısınız!

 Odessa’da Mimari

 

Odessa, birden fazla ulusun bir arada yaşadığı kozmopolit bir şehir olma özelliği taşımaktır. O yüzden Odessa’yı sadece bir Rus veya bir Ukrayna kenti olarak değerlendirmek pek doğru olmaz. Romanov Hanedanı’ndan olan Ekaterina tarafından kurulan kent, bir süre Osmanlı egemenliği altında da bulunmuştur. Şehrin merkez yapıları ve evleri, Fransız ve Avusturya ve de İtalyan mimari özelliklerini taşımaktadır. Ağırlıklı olarak göze çarpan yapıların çoğu, İtalyan mimarisinin eserleridir.

 

Rus Şair Puşkin’den Periyodik cetveli icat eden Mendeleev’e kadar birçok bilim ve sanat adamı, bu şehrin kültüründen yetişmişlerdir. Bu muazzam şehrin hem sahillerinin hem de tarihi dokusunun tadını çıkartarak tatil yapmak istiyorsanız, zamanınızı iyi değerlendirmek adına, Odessa rehber hizmeti almalısınız.

 

 Odessa’da Sanat

 

Odessa şehrinde yaşayan yerli halk, sanat ve kültür etkinliklerine çok büyük önem vermekte ve ilgi göstermektedir. Gerek mimarisi gerekse görkemli yapısıyla Dünya’nın en göz alıcı opera binalarından birine sahip olan şehir insanları, bu binada sahnelenecek tiyatro, opera, bale ya da yapılacak herhangi bir sanatsal etkinliğe gidebilmek için günler öncesinden biletlerini almaktadırlar. Kentin merkez bölgesinde bulunan bu binanın önünde etkinliğin yapılacağı gün, uzun kuyruklar oluştuğunu görürseniz sakın şaşırmayın!

 

Odessa’nın resmi dilinin Ukraynaca olması halkın büyük bir kısmının Rusça konuştuğu gerçeğini değiştirememektedir. Alış verişlerde genelde dolar kullanılır.

 

Bavullarınızı topladıysanız ve Odessa’nın büyülü atmosferini yaşamak için heyecan duyuyorsanız Rusça konuşulan bir yere gittiğinizi unutmayın! Dil bilmemek biraz sıkıntı yaratabilir. Sırf bu yüzden tatilinizin zehir olmasını istemezsiniz. O yüzden Odessa Türk rehber hizmeti almayı ihmal etmeyin. İyi tatiller.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Reply