Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Tatilini Odessa’da geçirmek isteyen tatilciler genellikle turlar ile bölgeye gitmektedir. Dolayısı ile tatilciler tur programlarında olmadığından bazı yerleri görmeden ülkelerine dönmek durumunda kalmaktadırlar. Tur programları ise genellikle Odessa rehber bilgilerine göre hazırlanmaktadır. Ancak tarihi ve turistik yapıların yoğun olduğu bölgede rehber hazırlarken bile gözden kaçan bazı mekanlar olabilmektedir. Bu gözden kaçan mekanları siz tatilciler için derledik

 

 Deribasovskaya Caddesi

Cadde şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Ancak tatilciler genelde diğer yapılara gezerken caddeyi gezmeyi atlamaktadırlar. Aslında göz önünde olup bir türlü görülmeyen bir bulvar yapısındadır. Caddenin her iki yanı çeşitli sektörlerden mağazalar ile doludur. Deribasockaya 7 gün 24 saat yaşayan bir bölgedir. Her gün binlerce insan bu bulvardan geçmektedir. Odessa tatil düşüncelerinde en uygun otel seçenekleri bu bölgede bulunmaktadır.

 

 Duke De Richelieu Anıtı

Potemkin merdivenlerinin üst kısmında yer almaktadır. Bu heykel Odessa şehrinin ilk başkanının heykelidir. Her şehir için ilk başkan kutsaldır. Duke De Richelieu’nın kente yaptığı hizmetler için onun heykeli yapılmıştır. Bu yapının bir diğer özelliği ise kentte inşaatı yapılmış ilk heykel anıt olma özelliği taşımasıdır. Heykel potemkin bulvarı içinde yer almaktadır. Kent merkezinden toplu taşıma için 115 nolu otobüs ile ulaşılmaktadır.

 

 Puşkin Müzesi

Tur gezi listelerinde olmamasına rağmen Odessa Türk rehber uzmanlarının mutlaka gezdirmeye çalıştıkları bir mekandır. Müze sanatseverler için bir cennet niteliğindedir. Mekan içerisinde Rus asıllı ünlü şair ve koleksiyoncu Alexander Puşki’in en özel koleksiyonları sergilenmektedir. Müze asılında ünlü şairin yaşadığı bir apartman dairesidir. Alexander Puşkin 1823 yılında bölgede yaşamıştır. Ünlü koleksiyonun Odessa’ya gelmesinin sebebi ise Moskova’dan sürülmesidir. Bölgede yaklaşık 13 ay süre yaşamıştır.

 

Bu müzeyi ziyaret etmek isteyenler tatillerini hafta içine getirmeye çalışmalıdır. Çünkü mekân hafta sonu kapalıdır. Hafta içi (pazartesi – cuma) saat 10:00 ile 17:00 arasında ziyarete açıktır. Giriş ücretleri rehber eşliğinde geziler için daha yüksektir. Rehber size müze hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Rehber eşliğinde gezildiğinde müze çok daha uzun sürede gezilmektedir. Müzede çocuklar yetişkinlere oranla çok daha az bir miktar ödemektedir.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Reply