Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

 

Odessa şehrinde tarihi ve turistik birçok yapı bulunmaktadır. Gezilecek yerlerin çoğu şehrin ana meydanının çevresinde kümelenmiştir. Bu bölgeden ayrı olan tek yer Arcadia bölgesidir. Arcadia ise tarihi yerlerden ziyade plajı ve eğlence mekânları ile ünlüdür. Odessa rehber kitapçıklarında bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yerler; altın çocuk heykeli, katakomblar, puşikin müzesi, deribasovkaya caddesi, potemkin merdivenleri, primorsky bulvarı, duke de richelieu anıtı ve devlet opera binası olarak sayılabilir. Odessa Türk rehber uzmanların gezilerde mutlaka tanıttığı iç yeri ayrıntılı incelersek;

 

 Potemkin Merdivenleri

Bu yapı aynı zamanda şehrin simgesini de oluşturmaktadır. Adını potenkim filminden almaktadır. Filmin kıyım sahnesi bu yapı ve çevresinde çekilmiştir. Özelikle fotoğraf meraklıları için çok güzel bir adrestir. Merdivenler 1837 – 1841 yılları arasında inşa edilmiştir. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 10 merdiveninden biri olarak görülmektedir. Merdivenin en hayret verici özelliği ise yapımında optik illüzyon tekniği kullanılmasıdır. Bu teknik ile merdivenin ilk basamağı ve son basamağından bakıldığında en alt basamağın görülmemesidir. Nereden bakarsanız bakın bir alt basamak ve çevre görülecektir.

 

 Katakomblar

Bir Odessa tatil gezisinin görülmez ise olmaz yapılarıdır. Ülkemizde Kapadokya’ya gidenler hemen bilecektir yer altı şehirlerini. İşte Odessa şehrinde de buna benzer yapılar mevcut. Katakomblar şehrin yaklaşık 70 km dışında yer almaktadır. Tur araçları ile gittiğinizde mutlaka uğranır ancak kendiniz giderken biraz zorlanabilirsiniz. Yer altı şehirleri yaklaşık yerin 60 m altında yer almaktadır. Yapılma nedeni ise taş madenciliğinin çıkartılmasıdır. Fakat bu madenler daha sonra sığınak ve cephane gizlemek amacı ile kullanılmaya başlamıştır.

 

 Devlet Opera Binası

Tüm Odessa kartpostallarında yer alan bir yapıdır. Her gün binlerce öz çekim meraklısının akınına uğramaktadır. Avrupa’nın en güzel mimarı eserlerinden biridir. Halen bazı gün ve saatlerde operalar sunulmaktadır. Bu konu hakkında binanın internet sitesinden bilgi edinebilirsiniz. Ancak sunumlara girerken bazı kıyafet yasakları vardır. Spor ayakkabı, tayt, şort ve kapri gibi giysiler ile girmek yasaktır. Binanın muhteşem bir akustik yapısı vardır. Bu yapı binanın kubbe ve kemerlerinin inşa açıları ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Reply