Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

 

Özellikle yurt dışına tatile gitmek isteyen tatilciler için gidecekleri yerin resmi bayramları yöresel günleri çok önemlidir. Çünkü o günler şehirlerde özel etkinler olmaktadır. Bu etkinlikler ile kent merkezleri çok hareketli olmaktadır. Bu organizasyonlarda bölgedeki insanalar yöresel kıyafetlerini giymekte ve o yöreye uygun bazı gelenekler yapılmaktadır. Tatilciler için farklı olanı görmek ve ilginç bir deneyim yaşamak çok önemlidir. Odessa tatil planı yapan bireyler için en önemli özel günler resmi tatiller ve festivaller olmaktadır.

 

 Odessa Resmi Tatiller

 

Bölgedeki resmi tatillerde şehir merkezi çok kalabalık olup birçok etkinlik yapılmaktadır. Bazı durumlarda özel günün anlamına yakışan konser ve resim sergileri açılışları yapılmaktadır. Gezinizi Odessa Türk rehber uzmanları genellikle bu etkinliklerin listesini önceden alıp ziyaretçilere iletmektedirler. Odessa’da 8 adet resmi tatil bulunmaktadır. Bu tatiller; bağımsızlık günü (24 ağustos), yeni yıl (1 Ocak), Noel (7ocak), Odessa’nın doğum günü (2 Eylül), uluslararası kadınlar günü (8 Mart), işçi bayramı (1/2 Mayıs), anayasa bayramı (28 Haziran) ve zafer bayramı (9 Mayıs) olarak sayılabilir.

 

Bu günlerde devlet memurları gibi birçok çalışan izinli olduğu için alışveriş mekânları oldukça kalabalık olmaktadır. Kadınlar gününde ise caddelerde çeşitli yürüyüşler düzenlenerek kadın hakları hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Noel zamanı kiliselerde çeşitli ayinler yapılmaktadır. Bu ayinlerin bazılarına Odessa rehber eşliğinde turistlerin katılmasına da izin verilmektedir.

 

 Odessa Festivalleri

 

Tatilciler için Odessa’nın belki de en renkli yönü festivalleridir. Odessa’da her yıl düzenlenen 5 tane festival düzenlenir. Bu festivaller; müzeler gecesi (15 Mayıs), Odessa’nın doğum günü (2 Eylül), uluslararası film festivali (16 – 24 Temmuz), jaz festivali (24 – 26 Eylül) ve humorina festivali olarak sayılabilir. Humorina festivali bunlar arasındaki en ünlüsüdür. Bu festival zamanında şehre binlerce turist gelmektedir. Festival tüm dünyada kutlanan şaka günüdür. O gün caddelerde yürüyüşler yapılmaktadır. Bu yürüyüşlerde insanlar istedikleri kıyafeti giyerek özgürce dolaşmaktadırlar.

Festival anında animatörler insanları eğlendirmektedir. 1 Nisan günü neredeyse Odessa şehrinin hepsi kostüm giymiş gibidir. Şehir yabancı misafirlere masallardan çıkmış bir masal ülkesinin sokaklarını hatırlatır

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Reply