Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

            Tatilinizi Ukrayna’nın Odessa şehrinde geçirmeyi düşünüyorsanız bölgeye gitmeden önce mutlaka ulaşım seçenekleri hakkında bilgi almanız gerekir. Özellikle bir yurt dışı seyahatinde insanların en çok zorlandığı konu ulaşmak istediği yere nasıl gideceği konusudur. Odessa tatil planınızın başlaması için bölgeye Türkiye’den ulaşmak için tek seçenek uçak seyahatidir.

 

Eğer Ukrayna’da ya da yakın bir Avrupa ülkesinde yaşıyorsanız şehre kara yolu ile de ulaşabilirsiniz. Odessa hava alanı çok büyük olmayan ancak yolcu hacmi yüksek olan bir ulaşım merkezidir. Hava limanının kent merkezine uzaklığı yaklaşık 8 km olarak ölçülmüştür. Kent merkezine taksi ya da toplu ulaşım araçları ile ulaşabilirsiniz. Hava limanı görevlileri mükemmel seviye de İngilizce konuşabilmektedir. Bir kafa karışıklığı durumunda kendilerinden yardım alınabilir

 

 Bölgedeki Ulaşım Araçları

           Odessa rehber kitapçıklarında şehir içi ulaşımda; otobüs, troleybüs, minibüs, tramvay ve taksinin kullanıldığı bilgisine yer verilmektedir. Şehirde en çok otobüs ve troleybüsler görev yapmaktadır. Troleybüs Sovyet Rusya döneminin en önemli ulaşım araçlarından biridir. Şehirde halen birçok ulaşım ağı bu araç ile yapılmaktadır. Troleybüsler elektrikli otobüslerdir. Bir yönü ile metrobüse benzetilebilir. Ancak metrobüsler elektrik ile gitmemektedir.

 

Otobüs ile troleybüsten sonra en çok kullanılan ulaşım şeklidir. Fiyatlar ülkemizden daha ucuzdur. Otobüs biletlerini etraftaki büfelerden ve ulaşım merkezlerinden edinebilirsiniz. Otobüse binildiğinde bilet verilmez onun yerine inerken ücret ödemesi yaparsınız. Biletlerin kullanıldığı damgalanması ile anlaşılır. Ancak çoğu zaman bu uygulamada görevliler tarafından yapılmamaktadır. Bu durum şehirde kötü niyetli insanların az olduğunu göstermektedir.

 

 Legal Olmayan Taksiler Ucuz

Ülkede iki tip taksi bulunmaktadır. Birisi resmi taksiler diğer gayri resmi çalışanlar. Şehirde gayri resmi bir taksiye binecekseniz pazarlık yapmanız gerektiğini unutmayın. Ülkemizde genelde taksimetre ne kadar yazarsa verilir. Ancak Odessa’da pazarlık yaparak bu tür taksilerin ücretlerinde indirim yaratabilirsiniz. Odessa Türk rehber uzmanları gayri resmi olan bu taksilere güvensiz olduklarından kullanılmamasını söylemektedirler. Kullanıp kullanmamak ziyaretçilerin kararına kalmıştır. Odessa’da belki de en az kullanılan ulaşım aracı minibüs araçlarıdır. Minibüsler genellikle hava alanına çalışmaktadır. Hava alanından şehre 117 numaralı araç ile ulaşılabilir. Yer halk bu araçlara marshrutkas demektedir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Reply