Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

 

Odessa, Karadeniz’e kıyısı bulunan, Avrupa’da önemli bir liman şehri kabul edilen, Ukrayna’nın en çekici kentlerinden biridir. Odessa, özellikle bahar ile yaz mevsimlerinde gökyüzünün berrak görüntüsü, kenti bir uçtan öteki uca saran ağaçları ve yemyeşil doğasıyla insanları büyülemektedir. Bu enfes görüntüsünün yanında Odessa, büyük ve tertemiz kumsalları sayesinde Ukrayna’nın en çok ilgi gören şehirlerinin başında yer almaktadır. Her sene dünyanın pek çok ülkesinden, sayıları binleri bulan turist, bu şehrin büyüsünü yaşamak için akın etmektedir.

Peki, siz de bu büyülü kentin havasını solumak istemez misiniz? Cevabınız evet ise, Odessa tatil seçeneğini gözden geçirebilirsiniz.

 

 Şehrin Mimarisi Nasıldır?

 

İçinde birbirinden değişik birçok ulusun yaşamakta olduğu kozmopolit bir yapıya sahip olan bu şehir, yalnızca Rus ya da Ukrayna şehri olarak kabul edilemez. Romanov Hanedanı’na mensup olan Ekaterina tarafından kurulmuş olmasına karşın bir süre Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. Şehrin merkezinde bulunan birçok yapıda ve evde özellikle İtalyan mimarisinin etkilerini görmek mümkündür. Bunun yanında bazı bazı Avusturya, bazı bazı da Fransız mimari örnekleri mevcuttur.

 

Eğer siz de hem kentin serin sularının ve geniş kumsallarının tadını çıkarıp hem de tarihi ve mimari güzelliklerini zaman kaygısı gütmeden gezmek istiyorsanız ve de bu ilk ziyaretiniz ise, Odessa rehber yardımı almanız akıllıca bir seçim olacaktır.

 

 Şehrin Kültür ve Sanat Anlayışı Nedir?

 

Tüm dünya tarafından tanınan Puşkin ve Periyodik cetveli icat eden Mendeleev gibi birçok bilim ve sanat adamı, bu şehrin kültürüyle yetişmiş ve dünyaya mal olmuşlardır.

 

Merkezi bir konumda bulunan Odessa Opera binası hem mimari tarzı hem de görkemli duruşuyla Avrupa’nın en dikkat çeken opera binalarından biridir. Bu binada düzenlenen tiyatro, opera, bale ya da diğer kültürel etkinliklere Odessa insanlarının ilgisi göz kamaştırıcıdır. Biletler satışa çıkar çıkmaz hızlı bir şekilde tükenmektedir. Organizasyon günlerinde, opera binasının önünde muazzam bir kalabalık görmek insanı şaşırtmamalıdır. Odessa halkının sanata ve kültüre olan tutkusu takdire şayandır.

 

Odessa’da resmi dilin Ukraynaca olması halkın çoğunluğunun Rusça konuşmasına engel teşkil etmemektedir.

 

Tatilinizi Odessa’da yapmaya karar verirseniz ve Rusça bilmiyorsanız iletişim sorunlarıyla uğraşıp sıkıntı çekmek yerine Odessa Türk rehber yardımı alarak keyifli ve rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Reply